Zegarek damski sky gold white pearl

Damsko-męskie o zegarkach rozważania

24 marca 2023 Wyłączono Przez admin

Choć mowa będzie o zegarku dla kobiet, to recenzję zegarka New Sky od Balticusa, zacznę nieco przewrotnie. Zegarek, dla mężczyzny, to często jedyna forma biżuterii, którą mężczyzna dobiera do reszty stroju. Przyjęło się nawet stwierdzenie, że elegancki mężczyzna bez zegarka z domu nie wychodzi.

W przypadku pań, sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ elementów, które zdobią kobietę jest mnóstwo. Począwszy od tradycyjnej biżuterii, a na eleganckich dodatkach w postaci torebki, czy gustownego nakrycia głowy kończąc. Można zatem rzec, że zegarek na niewieścim nadgarstku, to ostateczna ostateczność i coś co nie jest warunkiem bezwzględnie koniecznym.

Nawet jeśli powyższa teza jest prawdziwa, to zaryzykowałbym stwierdzenie, że zegarek na damskim nadgarstku, powinien być swoistą wisienką na torcie, podkreślać trafność wybranych dodatków i stanowić swoiste zwieńczenie wysiłków bycia tą najpiękniejszą.

Zegarek damski sky gold white pearl

Zegarek damski sky gold white pearl

Co jednak gdyby pójść jeszcze dalej i wyobrazić sobie, że zegarek wśród kobiecej biżuterii, powinien stanowić oś, wokół której budowany jest poranny look lub zwieńczenie przygotowań do wieczornego wyjścia.

Niezależnie od tego, jak panie podejdą do roli zegarka, takowy powinien znajdować się w liczbie co najmniej jednej sztuki w szkatułce z biżuterią, i nie być kompromisem męsko-damskim, a czasomierzem dedykowanym wyłącznie dla kobiet.

Na to wyzwanie postanowił odpowiedzieć Balticus, który w swej kolekcji posiada kilka kobiecych modeli zegarków. Dziś przedmiotem mojego szczególnego zainteresowania będzie zegarek z serii New Sky. Jest to czasomierz dopracowany w każdym szczególne, ponieważ czerpie z doświadczeń niezwykle ciepło przyjętego modelu Sky, który był jego poprzednikiem.

Mnóstwo piękna i perłowa masa

Jak już wspomniałem Zegarek New Sky jest rozwinięciem wcześniejszego modelu damskich zegarków Balticusa, z serii Sky. Nazwa obu modeli jednoznacznie wskazuje czym inspirowali się projektanci przy tworzeniu tych zegarków.

Do testów używałem zegarek o referencji BLT-BALNSGW. Pod tym skomplikowanym zestawieniem liter kryje się czasomierz z tarczą z masy perłowej.

Zegarek damski sky gold white pearl

Zegarek damski sky gold white pearl

Aby opisać, jak wygląda cyferblat tego zegarka, trzeba przywołać w wyobraźni muszlę, wydobytą z dna ciepłego morza, której wnętrze mieni się głębokim, soczystym perłowym kolorem, idealnie odbijając światło. Właśnie taka jest tarcza zegarka New Sky.

Dzięki swej niejednolitej strukturze, cyferblat zegarka pod każdym kątem wygląda inaczej. Masa perłowa idealnie współpracuje ze światłem, które tworzy na niej niezliczoną ilość wzorów i kształtów. Działa to hipnotyzująco i zatrzymuje wzrok na dłuższy czas w tym jednym miejscu.

Zegarki New Sky dostępne są w ośmiu różnych referencjach, których motywem przewodnim jest właśnie perłowa tarcza, barwiona w 4 różnych kolorach: białym, niebieskim, granatowym oraz czarnym. Tarcze, z kolei, oprawione są w koperty w kolorach srebrnym (stal nierdzewna) lub złotym (stal nierdzewna pokryta powłoką PVD).

To sprawia, że żadna z Pań nie powinna mieć problemu z wyborem modelu zegarka, który spełni wyłącznie jej oczekiwania.

Perła oprawiona w złoto.

Zegarek damski sky gold white pearl

Zegarek damski sky gold white pearl

Zegarek, który testowałem posiada, moim zdaniem, doskonałe połączenie kolorystyczne. Jasna perłowa tarcza, została oprawiona w złotą kopertę umieszczoną na wyjątkowo eleganckiej złotej bransolecie.

Zestawienie różowego złota z jasną perłową tarczą, to moim zdaniem, optymalne rozwiązanie. Oba kolory świetnie się uzupełniają, i choć „złoto” w całym projekcie przeważa, to jednak nie zdominowało perłowej masy cyferblatu, który stanowi główną oś całego projektu.

Wielowymiarowość tarczy podkreślona jest przez spektakularnie mieniącą się masę perłową oraz zewnętrzny wąski pierścień, który został nałożony na cyferblat. Na pierścieniu umieszczono nakładane złote indeksy w kształcie niewielkich punktów. Zdecydowanie możemy mówić tutaj o klasycznym projekcie tarczy, co podkreślają wręcz wzorcowe złote wskazówki. Ta minutowa jest idealnie spasowana z ringiem na którym znajdują się indeksy. Wskazówka godzinowa z kolei stanowi połowę długości wskazówki minutowej. Wskazówki są tak delikatne, że dopiero po dokładniejszym przyjrzeniu się, zauważyłem, subtelną „strunę grzbietową” ciągnącą się przez całą ich długość, delikatnie przełamującą je na pół.

Można byłoby rzec, że tak skomponowana tarcza jest nudna. Ale nic bardziej mylnego. Projektanci postanowili dodać odrobinę szaleństwa i tchnąć w klasyczny projekt cyferblatu odrobinę modernistycznego ducha. Przełamali konwencję klasycznej tarczy dodając w jej południowej części efektowną subtarczę sekundnika, otoczoną złotym ringiem. Mała sekunda otrzymała dedykowaną tarczkę, która zachowała kolor głównego cyferblatu, jednak jest gliszowana i posiada promieniście rozchodzące się, niczym na tafli wody, okręgi. Efekt jest niesamowity, ponieważ światło na niewielkim cyferblacie małej sekundy pracuje zupełnie inaczej niż na perłowej masie tarczy głównej.

Moim zdaniem ewolucja tarczy zegarka New Sky właśnie w tym kierunku sprawiła, że zegarek stał się niezwykle atrakcyjny. Całość została wykończona finezyjnym napisem Balticus w północnej części cyferblatu, dzięki czemu otrzymujemy spójny i symetryczny projekt.

W „złotej” kopercie osadzono zupełnie płaskie szafirowe szkiełko. Koperta zegarka jest niezwykle prosta, a projektanci w tym przypadku nie pokusili się o żadne fanaberie. Koperta posiada dwie płaszczyzny. W głównej, lekko zaokrąglonej ku dołowi ukryto mechanizm i osadzono koronkę sygnowana literką „B”. Koronka jest bardzo mała, idealnie dopasowana do kobiecych palców. Trzeba jednak pamiętać, że będziemy jej używać niezwykle rzadko, ponieważ zegarek posiada mechanizm kwarcowy, który gwarantuje kilkunastomiesięczną nieprzerwaną pracę mechanizmu. Koperta od góry została przykryta dwupłaszczyznową lunetą. Wzrok przykuwa jej górna część, pochylona pod kątem 45 stopni, w której osadzono płaskie szkiełko. Cała koperta została wypolerowana na wysoki połysk.

Zegarek damski sky gold white pearl pudełko

Zegarek damski sky gold white pearl pudełko

 

Bransoleta czy pasek?

Zegarek standardowo osadzony jest na bardzo delikatnej bransolecie typu milano. Charakteryzuje się ona niezwykle ażurowym splotem niewielkich ogniw, z bliska przypominając materiał tkany ze złotych jedwabnych nici, który wspaniale mieni się w promieniach słońca.

W zestawie otrzymujemy także pasek skórzany, jednak uważam go, za miły acz zbędny dodatek. Ten zegarek został stworzony do tego by błyszczeć i mienić się różnymi kolorami, bo jest to absolutnie element damskiej biżuterii a nie zwyczajny do niej dodatek.

Drobne szczegóły, wielka jakość

Jeśli ktoś ma wątpliwości, co do wyjątkowości tego zegarka, to chciałbym wskazać na jeden niewielki szczegół, który z pewnością wyróżnia go spośród wszystkich innych, dostępnych na rynku. Projektanci  między dolnymi uszami czasomierza „ukryli” niewielką poprzeczkę, na której pojawiła się piękna, stylizowana literka B, od nazwy producenta zegarka, firmy Balticus. Ten drobny element mógł zostać zupełnie pominięty przy projektowaniu, a już z pewnością „powinien” zostać całkowicie wykreślony przez księgowych, w fazie zatwierdzania projektu. Jednak tak się nie stało, co tylko podkreśla jak poważnie do tego projektu podeszła firma Balticus. To rozwiązanie jest na tyle nietypowe, że próżno szukać go w innych zegarkach, znacznie bardziej renomowanych marek.

Chciałbym zwrócić także uwagę na ciężar zegarka. Mimo zastosowania materiałów najwyższej jakości, szafirowego szkła oraz stali nierdzewnej, jego waga jest praktycznie niezauważalna. Co nie jest bez znaczenia dla kobiecych nadgarstków. Duży wpływ na masę zegarka ma także zastosowany mechanizm kwarcowy Miyota 1L45, który zapewni nieprzerwaną kilkunastomiesięczną pracę oraz doskonałą dokładność i precyzję wskazań godziny.

Zegarek damski sky gold white pearl

Zegarek damski sky gold white pearl

Podsumowanie

Zegarek Balticus New Sky to powiew świeżości w „szowinistycznym”,  męskim świecie zegarków naręcznych. Jest to wspaniała propozycja dla każdej kobiety, która ceni sobie elegancję i styl. Moim zdaniem New Sky nie będzie wyłącznie dodatkiem do posiadanej biżuterii, a stanie się jej doskonałym uzupełnieniem, wypełniając lukę pomiędzy delikatną kolią czy naszyjnikiem, a gustowną torebką.

Chciałbym pochwalić producenta, firmę Balticus, że tak odważnie poczyna sobie w świecie zegarków i nie obawia się tworzyć projektów dedykowanych wyłącznie dla kobiet. Szczególnie ważne jest to, że zegarek New Sky ma własny styl, i trudno pomylić go z jakimkolwiek innym czasomierzem. Dodatkowym atutem są bardzo subtelne elementy wykończenia, jak choćby tarczka mikrosekundy, czy eleganckie zapięcie. Wszystko to sprawia, że projekt New Sky jest niezwykle delikatny, wręcz zwiewny. Idealny na nadchodzącą porę roku, czyli wiosnę i zbliżające się lato.