Jak wybrać zegarek do nurkowania?

6 kwietnia 2022 Wyłączono Przez admin

Odpowiedni zegarek to dla osoby nurkującej  często kwestia zdrowia i życia. Dosłownie. Nie ma więc tutaj miejsca na bylejakość –  słabe materiały, niskie parametry czy kiepskie wykonanie.  W tym przypadku stawiamy wyłącznie na najlepsze egzemplarze, innych nie bierzemy pod uwagę. Zegarek –  podobnie jak inny sprzęt do nurkowania – musi być niezawodny. 

Zegarki do nurkowania tzw. divery to najwyższa klasa zegarków wodoszczelnych ( powyżej 200m – 20 ATM ), stanowią swoisty komputer dla prawdziwego nurka. 

Zegarki o mniejszej wodoszczelności ( 100m ) przeznaczone są dla osób, które nurkują raczej sporadycznie i  bez głębokiego zanurzania.

Na co musisz zwrócić uwagę, jeśli zegarek będziesz moczyć  nie tylko w wannie? 

 

  • Wodoszczelność: woda to trudne środowisko dla mechanizmu zegarka, wymusza na producentach i projektantach tych urządzeń precyzję i nieszablonowe, nowoczesne  rozwiązania konstrukcyjne. Im głębiej schodzisz pod wodę, tym bardziej wzrasta ciśnienie, które działa na zegarek, jego szczelność musi być więc adekwatna do nacisku wody, nie ma mowy o niedociągnięciach czy zaniedbaniach.

Nurkowy zegarek męski Bathyscaphe

  • Zawór helowy: stosowany w zegarkach dla profesjonalnych płetwonurków. Są to modele, które w odpowiedniej chwili można odpowietrzyć, używane podczas nurkowania na bardzo dużych głębokościach np.w batyskafie. Taki swoisty zawór bezpieczeństwa, który zapobiega uszkodzeniom urządzenia np. wypchnięciu szybki.

 

  • Rodzaj szkła: powinno być odporne na panujące ciśnienie i nie ulegać ewentualnym odkształceniom. Przekrój i grubość szkła przy dużym ciśnieniu samoistnie wpływa na dociskanie do uszczelki, przez co połączenie z kopertą jest maksymalnie uszczelnione.

 

  • Przejrzystość tarczy: czytelność przy słabym oświetleniu ( lub jego całkowitym braku) i w mętnej wodzie umożliwiają fosforyzujące fragmenty tarczy. Znaczenie ma nie tylko wielkość tarczy i rozmieszczenie poszczególnych indeksów, ale również zastosowana metoda podświetlenia. Producenci m.in. używają trytu –  ‘wiecznie świecącego “ pierwiastka, którym wypełnia się rurki umieszczone  we wskazówkach i indeksach.  Indeksy mogą świecić się w różnych kolorach, ale jest to opcja dostępna
    w droższych modelach.

 

  • Dodatkowe funkcje np.  pomiar czasu upływającego od momentu zanurzenia – jest to niezwykle istotne  dla bezpiecznej dekompresji, sygnalizuje optymalny moment do rozpoczęcia wypływania na powierzchnię.

  • Łatwość obsługi zegarka w rękawicach


  • Odpowiedni pasek. Te najnowocześniejsze wykonane są z elastycznych i łatwych do zapięcia i regulowania poliuretanów. Pasek powinien być łatwy do czyszczenia
    i wygodny do zapinania na nadgarstku pogrubionym przez kombinezon.

 

Części do zegarka do nurkowania muszą być wykonane z wysokogatunkowej stali, odpornej na działanie słonej wody. 

Dla przeciętnego użytkownika zupełnie obca jest zegarmistrzowska nomenklatura, co zatem kryje się za określeniami: luma, koronka, bezel, tak istotnymi przy wyborze specjalistycznego zegarka?

 

Luma 

 

Inaczej podświetlenie tarczy zegarka.

Określenie to  dotyczy fosforyzującej powłoki, którą pokrywa się wskazówki i indeksy.

Powłoka pochłania i  kumuluje zarówno słoneczne jak i sztuczne światło, a następnie oddaje nagromadzoną energię na zewnątrz. Dzięki temu oznaczenia zegarka możemy widzieć
w całkowitych ciemnościach. W zegarkach do nurkowania mocna luma ma kluczowe znaczenie.

Zobacz Diver Balticus Moonfish ze szwajcarską lumą

Koronka 

 

Element zegarka umieszczony po prawej stronie koperty, ponadczasowy, obecny zarówno
w dawnych modelach jak i tych najnowszych. Pełni istotną rolę podczas użytkowania
i  obsługi urządzenia. Koronka to określenie dla znawców tematu, bardziej popularna nazwa
to “ pokrętło”.  Tak, to jest ta mała “ śrubka “, która służy do nakręcania zegarka, nastawiania prawidłowego czasu, aktualnej daty, włączenia i wyłączenia alarmu. W zegarkach używanych do nurkowania koronka dodatkowo obraca pierścień ( bezel ).

 

W zegarkach dla nurków  koronka jest zakręcana, ma to ogromne znaczenie dla szczelności. Zakręcana koronka to mechanizm, który polega na uciśnięciu uszczelki
w trakcie wkręcania koronki w gwint koperty.   Dociśnięcie uszczelki zapobiega 

przedostawaniu się do wnętrza zegarka wilgoci lub wody, co odpowiednio zabezpiecza czasomierz.

Diver męski KLINGERT 1797 z zakręcaną koronką  

Obrotowy bezel

 

Bezel to inaczej jednostronnie obrotowy pierścień, dzięki któremu możemy odmierzać krótkie ( poniżej 60 minut ) odcinki czasowe. Najczęściej jest przymocowany do koperty
i stanowi jej integralną część, w niektórych modelach umieszczony jest wewnątrz koperty, znajduje się wtedy pod szkłem i jako pierścień okala tarczę zegarka.  Służy nurkowi do  kontrolowanie czasu spędzanego pod wodą.

 

W naszym sklepie znajdziesz wiele modeli zegarków do nurkowania, w których zastosowano nowoczesne, profesjonalne rozwiązania. Wyroby takich firm jak Balticus, G.Gerlach, Vratislavia Conceptum ( polskie firmy ), Axios ( Singapur ) i Yema ( marka francuska )
cechuje wytrzymałość, wyjątkowa  precyzja wykonania i dbałość o szczegóły.

Zobacz całą ofertę zegarki nurkowe 

 

Polecamy najnowsze perełki z serii Żabnica Balticus,  skierowane do  wymagających użytkowników:

 

Anglerfish Żabnica zegarek męski Balticus czarny

Anglerfish Żabnica zegarek męski Balticus niebieski

Anglerfish Żabnica zegarek męski Balticus  zielony