Zegarki lotnicze – historia i najciekawsze propozycje zegarków typu pilot

20 czerwca 2021 Wyłączono Przez admin

Zegarki lotnicze – najciekawsze propozycje zegarków typu pilot

Początek XX wieku to czas, w którym w ogromnym tempie rozwijały się różne branże. Wśród nich nie można pominąć lotnictwa i producentów zegarków. To właśnie wtedy nastąpił gwałtowny rozwój tych dwóch dziedzin. Nikt jednak nie przypuszczał, że obydwie branże będą na siebie oddziaływać.

Zegarki dla pilotów zdobyły ogromną popularność. W efekcie stały się bardzo ważnym produktem na rynku. Największe światowe marki konkurowały ze sobą przy produkcji zegarków spełniających potrzeby pilotów. Po tego typu modele sięgały również inne osoby, które z lotnictwem nigdy nie miały nic wspólnego. Jednak wiele cech produktu sprawiało, że zegarki typu aviator znacznie przewyższały te do użytku codziennego.

Historia zegarków lotniczych

Rozwój zegarków lotniczych przypada na XX wiek. Nic dziwnego, w końcu to właśnie w tym czasie pojawiły się pierwsze projekty. Ich wynalezienie poprzedza oczywiście kluczowy moment.

Pomysł na powstanie zegarka lotniczego narodził w czasie jednej z podróży nad Atlantykiem Charlesa Lindbergha. Mężczyzna w 1927 roku przeleciał bez międzylądowania pomiędzy Nowym Jorkiem i Paryżem. W czasie tej podróży ogromne rozczarowanie przyniósł mu pokładowy chronometr. W efekcie postanowił stworzyć niezawodny model i wkrótce wraz Phillipem van Horn Weems rozpoczął prace nad urządzeniem, które miało zrewolucjonizować lotnictwo.

Efektem tych działań było utworzenie zegarka Longines Lindbergh. Natomiast pierwszym pojazdem wyposażonym w tego typu model był najbardziej znany sterowiec LZ 127 Graff Zeppelin, który z Hugo Ecknerem na pokładzie jako pierwszy przeleciał cały glob. Natomiast pierwszym zegarkiem, który miał automatyczny mechanizm i komplikację chronogramu, a także pomyślnie przeszedł wszystkie testy i otrzymał certyfikat C.O.S.C był OMEGA Speedmaster 125 z 1973 roku

Najważniejsze cechy zegarków lotniczych

Zegarek lotniczy to model, który z pewnością wyróżnia się na tle innych. Warto również pamiętać, że wywodzi się on z czasów międzywojennych, więc niektóre z charakterystycznych cech nie pojawiają się nowszych modelach. Obecnie zegarki lotnicze często mogą stanowić kompromis pomiędzy funkcjami dawnych zegarków, a obecnymi trendami. W efekcie stanowią gadżet, którym można zabłysnąć w towarzystwie.

Cechy zegarków lotniczych?

  1. Ogromna koperta – dawniej zegarki lotnicze musiały być przede wszystkim dobrze widoczne dla pilota. Z tego powodu posiadały nawet 55 mm szerokości;
  2. Brak dodatkowych oznaczeń na tarczy (nazwy producenta, modelu, datownika), które zapewniały maksymalną czytelność;
  3. Ciemna (czarna/granatowa) z arabskimi godzinami;
  4. Systemy fluorescencyjne, które świeciły, gdy robiło się ciemno;
  5. Trójkąt w miejscu godziny 12;
  6. Pasek skórzany pasek o bardzo dużych wymiarach -dzięki temu można go zapiąć np. na kurtce.
  7. Stoper Flyback –precyzyjny stoper stanowił podstawę zegarka dla pilota. Z reguły miał specjalną konstrukcję, która umożliwiała automatyczny pomiar kolejnego odcinka czasu po wyzerowaniu.

Popularne zegarki pilota dostępne w naszym sklepie

Zegarek pilota to nie tylko precyzyjny sprzęt, ale też stylowy gadżet. Dlatego warto go dodać do swojej kolekcji. Z pewnością taki model nada stylizacji zupełnie nowy charakter. Oto kilka zegarków pilota dostępnych w naszym sklepie, na które warto zwrócić uwagę.

Pilot chronograf G.Gerlach

Z nowej linii zegarków lotniczych G.Gerlach. Zegarki zostały zaprojektowane tak, aby być jak najbardziej czytelne i nawiązywały do wyglądu przyrządów, które znajdziemy w kokpitach samolotów. W zegarku

Zegarek Pilot chronograf

Zegarek Pilot chronograf

zastosowano ażurowe wskazówki pokryte farbą luminescencyjną. Zegarek występuje w czterech wersjach kolorystycznych: niebieskiej, zielonej, czarnej i czarnej z „Semi-lume”.

Koperta o średnicy 43mm, wykonana ze stali chirurgicznej skrywa mechaniczny mechanizm Seagull ST1902 z chronografem i jest przykryta szafirowym szkiełkiem. Wskazówki i cyfry są pokryte farbą luminescencyjną.
Zegarek Superman French Air Force Steel Limited Edition – Yema

SUPERMAN FRENCH AIR FORCE STEEL LIMITED EDITION 41

SUPERMAN FRENCH AIR FORCE STEEL LIMITED EDITION 41

To unikalny zegarek, który powstał we współpracy z francuskimi siłami powietrznymi.
To zegarek „pilot” o parametrach „nurka”.


Yema jest oficjalnym dostawcą zegarków dla pilotów myśliwców i śmigłowców oraz załóg ratunkowych francuskich sił powietrznych.

Koperta o średnicy 41 mm i wodoszczelności zgodnej ze specyfikacją WR300 jest wykonana ze stali szlachetnej, przykryta szkłem szafirowym, a wskazówki i indeksy na tarczy pokryte są warstwą Super-LumiNova.


Zegarek Spark Light Grey Xicorr

Xicorr Spark Light Grey

Xicorr Spark Light Grey

Xicorr Spark Light Grey

Bezpośrednią inspiracją dla zegarka był wskaźnik kierunku będący jednym z podstawowych zegarów pokładowych w Iskrze.

Zegarek typu pilot charakteryzuje się czytelnymi, dużymi indeksami.
Posiada matową, chropowatą powierzchnie tarczy oraz lumę na indeksach minutowych i wskazówkach.


Czytaj więcej

  1. Jak dobrać odpowiedni damski zegarek?
  2. Kody referencyjne zegarków